|
|
 |
Stomatolog Dentysta Warszawa Praga
Leczenie Kana³owe - Leczenie endodontyczne
Leczenie endodontyczne zwane tak¿e leczeniem kana³owym – metoda leczenia nieodwracalnych zapaleñ miazgi zêba. Polega na usuniêciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kana³ów zêba oraz wype³nieniu odpowiednim materia³em, najczê¶ciej gutaperk±.
Blisko 90% wszystkich bólów zêbów jest ¶ci¶le zwi±zane z problemami endodontycznymi zakoñczonymi leczeniem kana³owym. Zazwyczaj powodem tego jest infekcja delikatnej tkanki, czyli miazgi zêbowej. Miazga zwana równie¿ nerwem „wyposa¿ona jest” w naczynie krwiono¶ne, nerwy oraz tkankê ³±czn± i chocia¿ nie jest jej wiele, kiedy ulegnie zaka¿eniu powoduje trudny do zniesienia ból.
Jak wygl±da leczenie kana³owe?
Miazga zêba zostaje w znieczuleniu usuniêta z kana³ów, które nastêpnie zostaj± zdezynfekowane i wype³nione gutaperk±. Ca³e leczenie powinno odbywaæ siê w powiêkszeniu (pod mikroskopem operacyjnym) i pod kontrol± radiologiczn±.
Prawid³owo wyleczony z±b pozostaje w jamie ustnej bardzo d³ugo i nie daje ¿adnych objawów niepo¿±danych. Efekt leczenia w postaci cofaj±cych siê zmian pod zêbem widaæ ju¿ po pó³ roku od zakoñczenia leczenia na zdjêciu RTG.
Nieprawid³owe leczenie kana³owe mo¿e prowadziæ do zapalenia tkanek oko³owierzcho³kowych, co mo¿e skoñczyæ siê konieczno¶ci± ekstrakcji zêba.
Z±b nawet z du¿ymi zmianami oko³owierzcho³kowymi ma korzystne rokowania. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylno¶ci w trakcie opracowywania kana³ów (tu niezbêdny jest koferdam izoluj±cy leczony z±b od ¶rodowiska jamy ustnej), obfite p³ukanie ¶rodkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kana³ów przy u¿yciu narzêdzi rêcznych i maszynowych z dok³adnym pomiarem ich d³ugo¶ci endometrem, a nastêpnie szczelne wype³nienie sealerem z gutaperk±.
Przebieg leczenia kana³owego.
W zale¿no¶ci od rozpoznania lekarz wybiera odpowiedni± metodê leczenia kana³owego. Jednak w du¿ym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kana³owego, przebieg leczenia kana³owego wygl±da nastêpuj±co:
Otwarcie komory zêba i usuniêcie martwej lub ¿ywej miazgi (¿yw± usuwa siê w znieczuleniu miejscowym).
Opracowanie kana³u lub kana³ów korzeniowych przy u¿yciu narzêdzi kana³owych z obfitym p³ukaniem kana³ów. W trakcie opracowywania kana³ów korzeniowych nastêpuje ca³kowite usuniêcie miazgi kana³owej z kana³u korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zêbinowych, dziêki czemu poszerzony kana³ staje siê odpowiednio przygotowany do wype³nienia. Do przep³ukiwania kana³ów stosowany jest m.in. podchloryn sodu.
Osuszenie kana³ów.
Wype³nienie kana³ów materia³ami biozgodnymi. Czynno¶æ ta ma na celu szczelne zamkniêcie ¶wiat³a kana³u na ca³ej d³ugo¶ci do otworu fizjologicznego, aby uniemo¿liwiæ przenikanie bakterii z jamy zêba do tkanek oko³owierzcho³kowych. Wype³nianie kana³ów korzeniowych wymaga zastosowania ró¿nych materia³ów i technik. Materia³y wype³niaj±ce mo¿emy podzieliæ na stosowane czasowo i stosowane na sta³e do ostatecznego wype³nienia. Najpopularniejszym materia³em do wype³niania kana³ów korzeniowych na sta³e jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materia³ów, jest najlepszym wype³niaczem kana³ów, który daje doskona³e efekty lecznicze.
Wype³nienie zêba. Najczê¶ciej prawid³owo przeleczony z±b kana³owo wype³nia siê materia³ami kosmetycznymi, do których nale¿± materia³y kompozytowe, kompomerowe i nowe materia³y ormocerowe.
Czy leczenie kana³owe boli?
Pytanie to zadaje sobie 95% pacjentów, spo¶ród których zdecydowana wiêkszo¶æ woli z±b wyrwaæ ani¿eli wyleczyæ – jest to b³êdny tok my¶lenia, gdy¿ prawid³owo przeleczony z±b mo¿e s³u¿yæ jeszcze d³ugie lata. Warto wiedzieæ, i¿ leczenie endodontyczne niejednokrotnie przynosi natychmiastow± ulgê w silnym bólu, a dziêki nowoczesnym technikom znieczulania pacjent pozbywa siê go w komfortowych dla siebie warunkach. Oczywi¶cie trzeba mieæ na uwadze, i¿ przez pierwsze kilka, a nawet kilkana¶cie dni, przeleczony kana³owo z±b mo¿e byæ wra¿liwy, a nawet mo¿e delikatnie pobolewaæ (na przyk³ad przy nagryzaniu) niemniej jednak dolegliwo¶ci te zazwyczaj szybko ustêpuj±.
Dlaczego leczenie kana³owe?
Kiedy miazga zostaje zainfekowana a rozdzieraj±cy ból w b³yskawicznym tempie prowadzi pacjenta na fotel dentystyczny, stomatolog zazwyczaj zaleca przeleczenie zêba kana³owo. Przyczyny bólu tudzie¿ zapalenia miazgi s± ró¿ne, ale najczê¶ciej zaliczamy do nich:
• ubytek (g³êboki i nieleczony)
• czêste leczenie zêba
• pêkniêcie lub z³amanie zêba
• resorpcje
• zapalenia tkanek oko³owierzcho³kowych
• zgorzel
Je¿eli osoba borykaj±ca siê z ostrym bólem nie zareaguje w miarê wcze¶nie mog± wyst±piæ gro¼ne powik³ania jak chocia¿by ropieñ, zgorzel zêba lub co gorsza zapalenie okostnej, do którego dochodzi wówczas, gdy znajduj±ce siê w zêbie bakterie wydostaj± siê na zewn±trz. Aby zapalenie okostnej ust±pi³o stosuje siê antybiotykoterapiê, a nastêpnie leczy z±b kana³owo lub go (niestety) usuwa.
Przebieg leczenia kana³owego
Stomatolog mo¿e wykonaæ leczenie kana³owe na jednej wizycie, a mo¿e tak¿e roz³o¿yæ je na kilka wizyt. Zapewne wielu pacjentów wola³oby wybraæ pierwsz± z opcji gdy¿ takowa wi±¿e siê nie tylko z szybszym rozwi±zaniem problemu, ale tak¿e z mniejszym wydatkiem.
Jednak bywa i tak, ¿e leczenie kana³owe na jednej wizycie jest ca³kowicie wykluczone – przyczyn± tego mo¿e byæ m.in. du¿y obrzêk tkanek (opuchlizna) czy te¿ du¿y wysiêk z kana³u.
Najczê¶ciej leczenie kana³owe przebiega w piêciu etapach:
1. ogólne badanie, prze¶wietlenie zêba, podanie znieczulenia miejscowego (zazwyczaj jest to znieczulenie nasiêkowe lub przewodowe)
2. izolacja zêba od dostêpu ¶liny, otwarcie korony zêba, oczyszczenie i opracowanie kana³u/-ów
3. wype³nienie gutaperk± (najczê¶ciej)
4. zamkniêcie tymczasowym wype³nieniem (fleczerem)
5. rekonstrukcja korony zêba
Opracowane na podstawie:
http://www.dentysta.eu/dla-pacjenta/384-zabiegi-endodontyczne-a-bol |
|
|